צריבת מסך OLED: כמה אתה צריך להיות מודאג?

תצוגות OLED הן יפות למראה ויקרות, אך יתכן שתופתעו לגלות שהן עלולות לסבול משימור תמונות "שרוף" או קבוע. עד כמה נושא זה נפוץ, ועליך לדאוג לגביו?

מהו צריבת OLED?

OLED מייצג דיודה פולטת אור אורגנית. מכיוון שהחומרים המשמשים לבניית לוחות אלה הם אורגניים, הם מתכלים עם הזמן. OLED הינה טכנולוגיה פולטת עצמית, כלומר אין צורך בתאורה אחורית. כל פיקסל מייצר אור משלו, שיתעמעם בהדרגה לאורך חיי המוצר.

צריבת OLED (או שמירת תמונות קבועה) מתייחסת להידרדרות הדרגתית זו של פיקסלים. צריבה אינה ייחודית לתצוגות OLED - CRT, LCD ופלזמות רגישים במידה מסוימת.

שמירת התמונה הקבועה בתצוגות OLED נגרמת על ידי השפלה אחידה של הפיקסלים מהם מורכבת התצוגה. זה קורה כאשר קבוצה מסוימת של פיקסלים מתכלה בקצב שונה מזה של הסובבים אותם.

תמונות סטטי או גרפיקה על המסך תורמים בעיקר לנושא זה. זה כולל סמלי לוגו המוצגים בפינה בזמן צפייה בערוצי טלוויזיה מסוימים, כרזות חדשות מתגלגלות או האזור בו לוח התוצאות מופיע בעת צפייה בספורט.

אבל, רק כדי להיות ברור, צפייה בחמש שעות של ספורט ביום ראשון לא הולכת להשרף את מסך ה- OLED שלך. עם זאת, ההשפעה המצטברת של צפייה באותו ערוץ ספורט לאורך תקופה ממושכת עשויה להיות.

הדבר נכון לגבי כל דבר שמשאיר אלמנטים סטטיים על המסך במשך זמן רב. ה- HUD של משחק וידאו, שורת המשימות של Windows, לוח ההגעה לשדה תעופה וכן הלאה, כולם יכולים להיות אשמים.

גוו את הרגלי הצפייה שלך

אם אתה מודאג לגבי צריבה, כדאי לך להימנע מקניית תצוגת OLED. עם זאת, אם אתה פשוט לא יכול להתאפק (ומי יאשים אותך?), יש כמה אמצעי זהירות שאתה יכול לנקוט כדי להימנע מבעיה זו.

הדבר הראשון שאתה יכול לעשות הוא לשנות את הרגלי הצפייה שלך. זה יאפשר לפיקסלים להישחק בצורה שווה יותר, כך שלעולם לא תעבוד יתר על המידה באזור אחד של המסך. כמובן, זה הופך את תצוגות OLED ללא מתאימות עבור אנשים מסוימים.

לדוגמה, אם אתה משאיר את הטלוויזיה שלך בערוץ חדשות מתגלגל כל היום, OLED היא בחירה גרועה. הדבר נכון גם אם ברצונך להשתמש בכזה כצג מחשב המציג סמלים סטטיים ושורות משימות כל היום. אם אתה משחק באותו משחק וידאו באופן אובססיבי מדי יום, OLED היא גם בחירה גרועה.

לעומת זאת, אם תצפה במגוון ערוצי טלוויזיה או תשחק במגוון משחקי וידאו, תצוגת OLED תהיה בסדר. כמו כן, אם לא תשאיר תמונות סטטיות על צג המחשב לתקופות ממושכות, גם OLED יהיה בסדר.

עבור אנשים מסוימים, הרעיון שתצטרך "לטפל" בטלוויזיה שלך כדי להימנע מפיתוח שמירת תמונות קבועה נשמע כמו עסקה גולמית. גם המחיר הגבוה יותר של OLED בהשוואה לפאנלי LCD לא עוזר.

אולם עבור אחרים, השחורים הדיו ויחס הניגודיות האינסופי (תיאורטי) הופכים את השמרטף לשווה את זה.

יש עוד המון גורמים שנכנסים להחלטה אם כדאי לקנות OLED או טלוויזיה מסורתית עם תאורת LED. לדוגמה, פאנל OLED לא יתקרב לבהירות כמו קבוצות הנורות הבהירות ביותר. עם זאת, בגלל השחורים "המושלמים", הם לא בהכרח צריכים.

בנוסף, גם אם אתה צופה בהרבה מאותו תוכן, אין שום ערובה שתצטרך להתמודד עם שמירת תמונות קבועה. גם אם הפיקסלים אכן נשחקים באופן לא אחיד, ייתכן שלא תבחין בכך במהלך צפייה רגילה.

דפוסי בדיקה וגושי צבע אחידים שימושיים לאיתור צריבת OLED, אך הם אינם בהכרח מייצגים את השימוש הרגיל.

OLEDs הנוכחיים נוטים פחות לשרוף

LG Display היא החברה היחידה המייצרת לוחות OLED. אם אתה רואה טלוויזיה של Sony או Panasonic באמצעות לוח OLED, היא עדיין נעשתה על ידי LG Display. במהלך השנים, החברה עידנה את תהליך הייצור כדי ליצור מסכים גמישים יותר במחירים נמוכים יותר.

בתצוגות OLED ישנות יותר נעשה שימוש בפיקסלים צבעוניים נפרדים. עם זאת, עד מהרה הבינו היצרנים שתתי פיקסלים בצבעים שונים מזדקנים בקצב שונה, במיוחד כחול ואדום. תצוגת LG החליטה להשתמש ברשת נוריות LED לבנות, שמזדקנות באותה קצב. לאחר מכן משתמשים במסננים צבעוניים ליצירת ארבע תת-הפיקסלים הנפרדות של אדום, ירוק, כחול ולבן.

ישנם גם כמה פתרונות מבוססי תוכנה לבעיה, אם כי מדובר בידי כל יצרן טלוויזיה, ולא יצרן הפאנלים. בטלוויזיות שלה LG מגבילה את בהירות באזורים מסוימים במסך המציגים פיקסלים סטטיים, כמו סמלי לוגו או HUD במשחקי וידאו.

לאחר מכן, יש הזזת פיקסלים, שמזיזה את התמונה מעט כדי לחלוק את העומס של תמונה סטטית ולהימנע מעבודת יתר של פיקסלים מסוימים. יש גם שגרות "רענון פיקסל" שפועלות כל כמה אלפי שעות בערך. אלה מודדים את המתח של כל פיקסל ומנסים לשחוק אזורים שלא נעשה בהם שימוש רב. הטלוויזיה מגדילה את הבהירות הכוללת של המסך כדי לפצות.

לכל יצרן המשתמש בפאנלים של OLED יש תיק טריקים משלו, אם כי הם במידה רבה אותן טקטיקות עם שמות ספציפיים למותג.

בשנת 2013, LG Electronics טענה כי אורך החיים הצפוי של תצוגת OLED הוא 36,000 שעות. עם זאת, בשנת 2016 החברה הגדילה את זה ל 100,000 שעות, או 30 שנים של צפייה של 10 שעות טלוויזיה ביום. לעומת זאת, לוחות LCD עם תאורת LED אחורית הם בעלי תוחלת חיים של שש עד עשר שנים, על פי מחקר אחד.

מבחני צריבה מראים את התמונה האמיתית

בינואר 2018, RTINGS החלה לבצע בדיקות צריבה בעולם האמיתי בשישה צגי LG C7. הם השתמשו במגוון תוכן כדי לדמות שנים של שימוש לאורך תקופה קצרה. הם גם השאירו את הטלוויזיות פועלות במשך 20 שעות ביום, מבלי לשנות את התוכן.

תוכלו לראות את תוצאות הבדיקות שלהם לאחר שנה בסרטון למעלה. בזמן הפקת הסרטון הזה, הטלוויזיות היו סביב השעה 9,000 שעות. זה יהיה שווה ערך לחמש שנות שימוש, למשך חמש שעות ביום. בחלק מהסטים בסרטון, כמו זה שמכוון ל- CNN, יש צריבה משמעותית.

אחרים, כמו זה שמציג את Call of Duty: WWII , אינם מראים סימני שריפה, גם לא כאשר משתמשים בדפוסי בדיקה. RTINGS הצהיר כי הוא אינו מצפה מהתוצאות הללו לשקף תוצאות בעולם האמיתי, מכיוון שכך בדרך כלל אנשים לא משתמשים בטלוויזיות שלהם.

עם זאת, בכל נסיבות בהן נעשה שימוש בטלוויזיות באופן זה, הבדיקה אישרה כי OLED היא בחירה גרועה:

"הטלוויזיות פועלות כעת למעלה מ -9,000 שעות (בערך 5 שנים ב -5 שעות בכל יום). בעיות אחידות התפתחו בטלוויזיות המציגות כדורגל ובפיפ"א 18, ומתחילות להתפתח בטלוויזיה המציגה NBC Live. העמדה שלנו נותרה זהה, אנו לא מצפים שרוב האנשים שצופים בתכנים מגוונים ללא אזורים סטטיים יחוו בעיות צריבה בטלוויזיית OLED . "

בערוץ היוטיוב שלו, HDTVTest, ערך וינסנט טאו מבחן משלו בתצוגת LG E8 (ראו הסרטון למטה). בעוד שהמבחן היה אגרסיבי בשימוש (הטלוויזיה הושארה במשך 20 שעות ביום), היא גם הייתה מייצגת למדי כיצד אנשים משתמשים בטלוויזיות שלהם.

טאו גם עבר כמה ערוצי טלוויזיה בלוקים של ארבע שעות במשך חצי שנה.

התצוגה לא הראתה סימנים לשמירת תמונות קבועה לאחר כמעט 4,000 שעות שימוש. אמנם חשוב לא להסיק יותר מדי מסקנות ממבחן אחד, אך דפוס השימוש הזה מייצג הרבה יותר את האופן שבו רובנו משתמשים בטלוויזיות שלנו.

מדוע להתעסק עם OLED?

ככל שטכנולוגיית התצוגה מגיעה, OLED נראה נהדר. סוקרים רבים קובעים גם כי הדור האחרון של צגי ה- OLED של LG הם הטלוויזיות הטובות ביותר שכסף יכול לקנות בכל הנוגע לאיכות התמונה הכוללת. מכיוון ש- OLED פולטות מעצמן, הן יכולות להשיג רמות שחורות מושלמות, מה שהופך את התמונה לפופצת באמת.

בעוד שטלוויזיות עם תאורת LED עם עמעום מקומי מלא השתפרו בשנים האחרונות, הן עדיין משתמשות ב"אזורי עמעום "גדולים יחסית. זה יכול ליצור אפקט הילה בעת הצגת סצנות עם ניגודיות גבוהה. מיני LED מתקרב ל- OLED על ידי הגדלת מספר אזורי העמעום. עם זאת, יידרש טכנולוגיה חדשה, כמו MicroLED, כדי להתחרות באמת עם OLED.

מכיוון שמצגי OLED הם יקרים, הם רק מוצאים את דרכם לדגמי הדגל. כאשר אתה קונה OLED, סביר להניח שתקבל מעבד תמונה מהשורה הראשונה, קצב רענון של 120 הרץ לטיפול טוב יותר בתנועה ו- HDMI 2.1 למשחקי הדור הבא. אתה יכול לצפות מביצועי HDR להיות מצוינים, גם אם התצוגה לא מתקרבת ליותר מ -1,000 יחידות בהירות על צגי ה- LCD הטובים ביותר.

OLED לא מתאים לכל אחד. מחיר ותמונות סטטיות של תמונות בצד, הם פשוט לא הופכים להיות בהירים כמו עמיתיהם עם תאורת LED. אם יש לכם חדר מואר במיוחד, אולי תרצו במקום זאת דגם מואר יותר עם נוריות LED. עבור חדר חשוך, חוויה כמו קולנוע, אתה לא יכול לנצח את OLED כרגע.

נושא הצריבה אינו נעלם לחלוטין. עם זאת, זה גם לא כל כך נושא כמו שהיה פעם, הודות לשיפורים בייצור ופיצוי תוכנה. אם אתה מחפש טלוויזיה חדשה בשנת 2020, במיוחד כדי לשחק במשחקים האחרונים כאשר קונסולות הדור הבא יושקו, OLED עשויה להיות הבחירה הטובה ביותר שלך.