כיצד לעקוב אחר השימוש ב- GPU במנהל המשימות של Windows

מנהל המשימות של Windows 10 מכיל כלים מפורטים לניטור GPU. תוכלו לצפות בשימוש ב- GPU לכל יישום ושימוש כולל במערכת, ומיקרוסופט מבטיחה שמספרי מנהל המשימות יהיו מדויקים יותר מהמספרים בתוכנות צד שלישי.

איך זה עובד

תכונות GPU אלה נוספו בעדכון יוצרי הסתיו של Windows 10, הידוע גם בשם Windows 10 גרסה 1709. אם אתה משתמש ב- Windows 7, 8 או בגירסה ישנה יותר של Windows 10, לא תראה כלים אלה במנהל המשימות שלך. כך תבדוק איזו גרסת Windows 10 יש לך.

Windows משתמשת בתכונות חדשות יותר במודל Windows Display Driver כדי לשלוף מידע זה ישירות מתזמן ה- GPU (VidSCH) וממנהל זיכרון הווידיאו (VidMm) בגרעין הגרפיקה של WDDM, האחראים על הקצאת המשאבים בפועל. הוא מציג נתונים מדויקים מאוד ולא משנה באילו יישומי API משתמשים לגישה ל- GPU - Microsoft DirectX, OpenGL, Vulkan, OpenCL, NVIDIA CUDA, AMD Mantle או כל דבר אחר.

זו הסיבה שרק מערכות עם גרפי GPU תואמי WDDM 2.0 מציגות מידע זה במנהל המשימות. אם אינך רואה זאת, כנראה ש- GPU של המערכת שלך משתמש בסוג ישן יותר של מנהל התקן.

באפשרותך לבדוק באיזו גרסת WDDM מנהל התקן ה- GPU שלך משתמש על ידי לחיצה על Windows + R, הקלדת "dxdiag" בתיבה ואז לחיצה על Enter כדי לפתוח את כלי האבחון של DirectX. לחץ על הכרטיסייה "תצוגה" והסתכל מימין ל"דגם הנהג "תחת מנהלי התקנים. אם אתה רואה כאן מנהל התקן "WDDM 2.x", המערכת שלך תואמת. אם אתה רואה כאן מנהל התקן "WDDM 1.x", ה- GPU שלך אינו תואם.

כיצד להציג את השימוש ב- GPU של יישום

מידע זה זמין במנהל המשימות, למרות שהוא מוסתר כברירת מחדל. כדי לגשת אליו, פתח את מנהל המשימות על ידי לחיצה ימנית על כל שטח ריק בשורת המשימות שלך ובחירת "מנהל המשימות" או על ידי לחיצה על Ctrl + Shift + Esc במקלדת.

לחץ על האפשרות "פרטים נוספים" בתחתית חלון מנהל המשימות אם אתה רואה את התצוגה הרגילה והפשוטה.

בתצוגה המלאה של מנהל המשימות, בכרטיסייה "תהליכים", לחץ באמצעות לחצן העכבר הימני על כותרת עמודה ואז הפעל את האפשרות "GPU". זה מוסיף עמודת GPU המאפשרת לך לראות את אחוז משאבי ה- GPU שכל יישום משתמש בהם.

תוכל גם להפעיל את האפשרות "GPU Engine" כדי לראות באיזה מנוע GPU יישום משתמש.

השימוש הכולל ב- GPU בכל היישומים במערכת שלך מוצג בראש עמודת GPU. לחץ על עמודת ה- GPU כדי למיין את הרשימה ולראות אילו יישומים משתמשים כרגע ביותר ב- GPU שלך.

המספר בעמודה GPU הוא השימוש הגבוה ביותר שיש ליישום בכל המנועים. כך, למשל, אם יישום השתמש ב -50% ממנוע התלת-ממד של ה- GPU ו -2% ממנוע פענוח הווידאו של ה- GPU, היית רואה שהמספר 50% מופיע מתחת לעמודה GPU עבור יישום זה.

בעמודה GPU Engine מוצגת כל יישום שמשתמש בו. זה מראה לך באיזה GPU פיזי יישום משתמש וגם באיזה מנוע הוא משתמש - למשל, אם הוא משתמש במנוע התלת מימד או במנוע פענוח הווידאו. תוכלו לזהות איזה GPU תואם למספר מסוים על ידי בדיקת כרטיסיית הביצועים, עליה נדבר בחלק הבא.

כיצד להציג את השימוש בזיכרון הווידיאו של היישום

אם אתה סקרן כמה זיכרון וידיאו משתמש ביישום, יהיה עליך לעבור לכרטיסייה פרטים במנהל המשימות. בכרטיסיה פרטים, לחץ באמצעות לחצן העכבר הימני על כותרת עמודה כלשהי ולאחר מכן לחץ על האפשרות "בחר עמודות". גלול למטה והפעל את העמודות "GPU", "מנוע GPU", "זיכרון GPU ייעודי" ו"זיכרון GPU משותף ". השניים הראשונים זמינים גם בכרטיסייה תהליכים, אך שתי אפשרויות הזיכרון האחרונות זמינות רק בחלונית הפרטים.

העמודה "זיכרון GPU ייעודי" מראה כמה זיכרון יישום משתמש ב- GPU שלך. אם למחשב שלך יש כרטיס גרפי NVIDIA או AMD נפרד, זה השימוש בכמות ה- VRAM שלו - כלומר הזיכרון הפיזי בכרטיס המסך שלך. אם יש לך גרפיקה משולבת, חלק מזיכרון ה- RAM הרגיל שלך שמור אך ורק לחומרת הגרפיקה שלך. זה מראה כמה מאותו זיכרון שמור היישום משתמש.

Windows מאפשר גם ליישומים לאחסן נתונים בזיכרון ה- DRAM הרגיל של המערכת. העמודה "זיכרון GPU משותף" מראה כמה זיכרון יישום משתמש כעת בתכונות וידיאו מתוך זיכרון ה- RAM הרגיל של המחשב.

אתה יכול ללחוץ על כל אחת מהעמודות כדי למיין לפי אותן ולהציג איזו יישום משתמש ביותר משאבים. לדוגמה, כדי להציג את היישומים המשתמשים בזיכרון הווידיאו המרבי ביותר ב- GPU שלך, לחץ על העמודה "זיכרון GPU ייעודי".

כיצד לפקח על השימוש במשאבי GPU הכוללים

כדי לעקוב אחר הנתונים הסטטיסטיים הכוללים של משאבי GPU, לחץ על הכרטיסייה "ביצועים" וחפש את האפשרות "GPU" בסרגל הצד - ייתכן שתצטרך לגלול מטה כדי לראות אותה. אם במחשב שלך יש מספר GPUs, תראה כאן מספר אפשרויות GPU.

אם יש לך מספר GPUs מקושרים - המשתמשים בתכונה כמו NVIDIA SLI או AMD Crossfire - תראה אותם מזוהים על ידי "קישור מס '" בשמם.

לדוגמא, בצילום המסך שלהלן, למערכת יש שלושה GPUs. "GPU 0" הוא GPU גרפי משולב של אינטל. "GPU 1" ו- "GPU 2" הם GPUs של NVIDIA GeForce המקושרים יחד באמצעות NVIDIA SLI. הטקסט "קישור 0" פירושו ששניהם חלק מקישור 0.

Windows מציג כאן שימוש בזמן אמת ב- GPU. כברירת מחדל, מנהל המשימות מנסה להציג את ארבעת המנועים המעניינים ביותר בהתאם למתרחש במערכת שלך. תראה כאן גרפים שונים, תלוי אם אתה משחק במשחקי תלת מימד או מקודד קטעי וידאו, למשל. עם זאת, אתה יכול ללחוץ על אחד מהשמות שמעל לתרשימים ולבחור אחד מהמנועים הזמינים כדי לבחור מה יופיע.

שם ה- GPU שלך מופיע גם בסרגל הצד ובראש חלון זה, מה שמקל על בדיקת איזו חומרה גרפית שהמחשב שלך התקין.

תראה גם גרפים של שימוש בזיכרון GPU ייעודי ומשותף. שימוש בזיכרון GPU ייעודי מתייחס לכמה מהזיכרון הייעודי של ה- GPU שמשתמשים בו. ב- GPU נפרד, זה ה- RAM בכרטיס המסך עצמו. עבור גרפיקה משולבת, זהו השימוש בזיכרון המערכת השמור לגרפיקה.

שימוש בזיכרון GPU משותף מתייחס לכמה מהזיכרון הכולל של המערכת משמש למשימות GPU. ניתן להשתמש בזיכרון זה למשימות מערכת רגילות או למשימות וידאו.

בתחתית החלון תראה מידע כמו מספר הגרסה של מנהל ההתקן הווידיאו שהתקנת, הנתונים שנוצר מנהל התקן הווידאו והמיקום הפיזי של ה- GPU במערכת שלך.

אם ברצונך להציג מידע זה בחלון קטן יותר שקל יותר לשמור על המסך שלך, לחץ פעמיים במקום כלשהו בתוך תצוגת ה- GPU או לחץ באמצעות לחצן העכבר הימני בכל מקום בתוכו ובחר באפשרות "תצוגת סיכום גרפים". ניתן להרחיב את החלון על ידי לחיצה כפולה בחלונית או על ידי לחיצה ימנית עליו וביטול הסימון של האפשרות "תצוגת סיכום גרפים".

באפשרותך גם ללחוץ לחיצה ימנית על גרף ולבחור שנה גרף ל> מנוע יחיד כדי להציג גרף מנוע GPU יחיד מעל גרפי השימוש בזיכרון.

כדי לשמור על חלון זה על המסך כל הזמן, לחץ על אפשרויות> תמיד למעלה.

לחץ פעמיים בתוך חלונית ה- GPU שוב ויהיה לך חלון צף מינימלי שתוכל למקם בכל מקום שתרצה על המסך.

לקבלת מידע מפורט יותר אודות אופן הפעולה של תכונה זו ומדויק מה המידע כאן, עיין בבלוג של Microsoft