כיצד לצאת מעורך Vi או Vim

viהעורך מבלבל אם אתה לא רגיל לזה. נדרשת לחיצת יד סודית כדי לברוח מיישום זה אם נקלעתם אליו. כך תוכל לצאת מ- vi או vim ב- Linux, macOS או בכל מערכת אחרת הדומה ל- Unix.

התשובה המהירה

אם אתה נמצא viאו vimוצריך לצאת - עם או בלי לשמור את השינויים שלך - כך:

  • ראשית, לחץ על מקש Esc מספר פעמים. זה יבטיח viשהוא מחוץ למצב הוספה ובמצב פקודה.
  • שנית, הקלד :q!ולחץ על Enter. זה אומר viלסיים מבלי לשמור שינויים. (אם אתה רוצה לשמור את השינויים שלך, הקלד :wqבמקום זאת).

אם אתה רוצה ללמוד את שורת הפקודה של לינוקס, תצטרך לדעת הרבה יותר מזה. המשך לקרוא ואנו נראה לך כיצד viעובד ומדוע הוראות הפסקת העבודה כל כך חריגות. viהוא כלי חשוב וחזק ועקומת הלמידה שווה את זה.

vi, העורך בכל מקום

כי viבכל מקום הסיכוי שתתמודד נגדו. אתה יכול אפילו למצוא את עצמך בפנים viבמקרה. אולי מישהו יבקש ממך לבדוק את מחשב הלינוקס שלהם עבורם. אתה מוציא פקודה כמו crontab -e, viוקופץ. הפתעה, מישהו הגדיר את עורך ברירת המחדל crontab להיות vi.

אולי אתה מנהל מערכת שבה viהעורך היחיד, או היחיד שיעבוד דרך הפעלת SSH מרוחקת, ועליך לערוך את קובץ ה-. Bashrc של המשתמש.

הפקודה להפעיל viולפתוח קובץ היא ישר קדימה. הקלד vi, רווח ואז שם הקובץ. לחץ אנטר. התוכנית שהושקה עשויה להיות viאו להיות vim"משופרת vi". זה תלוי בהפצת הלינוקס שלך - למשל, אובונטו משתמשת vim. כל ההוראות במאמר זה חלות על אותה מידה vim.

 vi .bashrc

ההבדל הבולט מיד בין viעורכים אחרים הוא שכאשר viההשקות אינך יכול פשוט להתחיל להקליד טקסט. זה בגלל vi שהוא עורך מודאלי . העריכה מתבצעת במצב אחד, במצב הוספה, והנפקת פקודות מבוצעת במצב הפקודה. viמתחיל למצב פיקוד.

אם אינך מכיר את הרעיון של מצב הוספה ומצב פקודה, זה יכול להיות מביך. הרבה מאוד מהפקודות שאתה יכול להנפיק במצב פקודה משפיעות על הקובץ שאתה מקליד. אם אתה במצב פקודה אך אתה מנסה בטעות להקליד טקסט בקובץ שלך, זה לא יגמר טוב. חלק ממקשי המקשים שתנפיק יוכרו כפקודות. פקודות אלה עלולות למחוק או לפצל שורות, להזיז את הסמן או למחוק טקסט.

ולא משנה מה אתה מקליד, אתה לא יכול למצוא דרך לצאת מהעורך או לצאת ממנו. בינתיים התיק שלך נהיה די מעורפל והצפצופים האקראיים לכאורה משגעים אותך.

מצב פקודה ומצב הוספה

עליך לעבור  viלמצב המתאים למה שאתה מנסה להשיג.

מצב פקודה הוא מצב ברירת המחדל בעת viההפעלה. אלא אם כן אתה יודע יותר טוב, תתחיל לנסות להקליד. אם במקרה פגעת במקש 'i', או באחד מעשרת המקשים האחרים שמפעילים את מצב הוספה (a, A, c, C, I, o, O, R, s ו- S) תראה פתאום מה אתה מקליד. אתה נמצא כעת במצב הוספה.

זה עשוי להרגיש כמו התקדמות עד שתלחץ על אחד ממקשי החצים. אם תעשה זאת, A, B, C או D יופיעו כאות היחידה בשורה חדשה ריקה אחרת. בראש הקובץ.

זה בסדר, יש לנו גב. זה קל באופן מפתיע כשיודעים איך. זכור את שתי הקשות האלה: Esc מעביר אותך למצב Command ו- "i" מעביר אותך למצב Insert.

עליך להיות במצב פקודה ולהזין את הפקודה הנכונה כדי לעזוב את העורך.

ממצב פיקוד לבטיחות

כדי להיכנס למצב פקודה, לחץ על מקש Esc. שום דבר גלוי לא יקרה. הכה בו עוד כמה פעמים. אם אתה שומע צפצוף כאשר אתה לוחץ על מקש Escape, אתה נמצא במצב פקודה. הצפצוף אומר לך "תפסיק ללחוץ על Esc, אתה כבר במצב פקודה." אם אתה שומע צפצוף כשאתה מכה באסק, אנחנו טובים.

הקלד נקודתיים, האות "q", וסימן קריאה, ללא רווחים. שלוש הדמויות הללו צריכות להופיע בקצה השמאלי ביותר בשורה התחתונה של הטרמינל. אם לא, לחץ על Esc עד שתשמע צפצוף ונסה שוב. לחץ על מקש Enter כשתראה אותם:

: ש!

בפקודה זו qקיצור של quit. סימן הקריאה מוסיף דגש, כך שזה כמו שאתה צועק "צא!" ב vi. זה עלול לגרום לך להרגיש קצת יותר טוב.

סימן הקריאה גם מורה viכדי לא לשמור כל השינויים שביצעת בקובץ. אם הסתובבת viולא ידעת מה אתה עושה אתה בטח לא רוצה להציל את ההרס שזרעת.

ברגע שתחזור לשורת הפקודה ייתכן שתרצה לבדוק שוב כדי לוודא שהקובץ לא השתנה. אתה יכול לעשות זאת עם הפקודה הבאה:

חתול .בשרק | פָּחוּת

כאשר אתה יוצא vi, אם אתה רואה הודעה שאומרת "לא לכתוב מאז השינוי האחרון", המשמעות היא שפספסת את סימן הקריאה מהפקודה. כדי למנוע את הפסקתך ולאבד שינויים שתרצה לשמור, viזה נותן לך את ההזדמנות לשמור אותם. פשוט הוצא מחדש את :q!הפקודה עם סימן הקריאה כדי לצאת ממנו viולנטוש כל שינוי.

אם אתה בטוח, שמור את השינויים שלך

אם אתה מרוצה מהשינויים שביצעת בקובץ שלך, תוכל לצאת ולשמור את השינויים באמצעות :wqהפקודה (כתוב והפסק). ודא שאתה מרוצה לחלוטין מכך שתרצה שעריכות המסך ייכתבו לקובץ לפני שתמשיך.

הקלד נקודתיים, האות w (כתוב) והאות q (quit). לחץ על מקש Enter כשתראה אותם בפינה השמאלית התחתונה של הטרמינל:

: wq

עקומת הלמידה שווה את זה

השימוש viהוא קצת כמו שימוש בפסנתר. אתה לא יכול פשוט לשבת ולהשתמש בזה; אתה צריך לעשות קצת תרגול. לשבת אליו קר ולנסות ללמוד לטוס כשהלחץ עליכם לערוך משהו הוא לא הדרך לעשות זאת. זה הגיוני כמו לשבת לפסנתר בפעם הראשונה בדיוק כמו שהווילון מרים לקונצרט הבכורה שלך.

חלק גדול מהעוצמה של זה viנובע משילובי הקשות הרבים שבהם כל אחד מהם מבצע משימת עריכה משותפת. זה נהדר, אבל אתה לא יכול להפיק תועלת מהם עד ששינן אותם, התאמן בהם והם חלק מזיכרון השרירים שלך.

עד אז, אם אתה מוצא את עצמך viומסתכל על קובץ חשוב, פשוט :q!וצא בחן. הקובץ החשוב שלך יודה לך.