מהו PCIe SSD, והאם אתה זקוק לכזה במחשב האישי שלך?

כונן מצב מוצק, או "SSD", מהיר בהרבה מכונן דיסק קשיח מסורתי (או "HDD"). כונני SSD קיימים זמן מה, אך זן חדש של SSD, המכונה כונני PCIe, מתחיל לאט לעלות. אך במה הם שונים מכונני SSD רגילים?

כונני SSD משתמשים בשבבי פלאש פנימיים כדי לארח את הקבצים שלך, ואילו כונני HDD משתמשים בדיסק פיזי ומסתובב כדי לשמור על הכל. היתרונות של כונני SSD לעומת עמיתיהם לכונן הקשיח הישן הם רבים, כולל גודל קומפקטי יותר, דרישות צריכת חשמל נמוכות יותר ומהירויות מהירות בהרבה על פני הלוח - מה שאומר שהמחשב שלך יאתחל ותפעיל תוכניות מהר יותר. אבל כונני SSD של PCIe לוקחים את זה צעד קדימה, באמצעות אחד מערוצי רוחב הפס הגבוהים ביותר במחשב שלך למהירויות מהירות במיוחד.

המספרים

קשורים: כיצד להפוך את פלייסטיישן 4 או Xbox One שלך ​​למהיר יותר (על ידי הוספת SSD)

בתור התחלה, זה עוזר לדעת מה ההבדל בין הערוצים שבהם SSD משתמשים בכדי לתקשר עם שאר המחשב האישי שלך. כמעט כל כונני ה- SSD הקיימים כיום מתחברים בין מה שמכונה SATA III, שבפורמט 3.0 הסטנדרטי שלו מסוגל תיאורטית להעביר נתונים בסביבות 6.0 ג'יגה-ביט לשנייה, או 750 מגה-בייט לשנייה. בפועל, זה אף פעם לא כל כך מהר, אבל נשתמש במהירויות תיאורטיות למטרות השוואה כאן. 6 ג'יגה לשנייה הם מהירים למדי עבור רוב יישומי שולחן העבודה והמשחקים, וישמרו על זמני האתחול בטווח של פחות משתי שניות אם אתם מריצים מערכת הפעלה חדשה ממש מהדיסק.

לעומת זאת, חריץ ה- PCIe - אותו חריץ שבו אתה משתמש בכרטיסי מסך וכרטיסי הרחבה אחרים - הוא די חזק יותר, והוא מטפל בסביבות 15.75GB / s כאשר הוא מוגדל לחלוטין. זו כמות מטורפת של נתונים לדחוף בבת אחת, ולכן כניסות שונות לשוק PCIe SSD פרסמו תוצאות קצב העברה תיאורטיות שיכולות לרחף בין 1.5GB / s ועד 3.0GB / s מבלי להזיע. . לשם השוואה, SATA SSD יכול לקרוא נתונים בסביבות 550 מגה לשנייה, ולכתוב אותם מעט יותר איטית בכל מקום שבין 500 מגה לשניות ל -520 מגה לשניות.

אלה אינם מספרים קשים, והם ישתנו מדגם לדגם. אך באופן כללי, ברור כי כונני SSD הולכים מעבר לגבול התיאורטי של מה שיש ל- SATA III להציע, ואם הטכנולוגיה תמשיך ללכת באותו מסלול כלפי מעלה כמו הכוננים הקשיחים שהגיעו לפניו, חריץ ה- PCIe יהיה להיות ההתקדמות ההגיונית הבאה למקום בו הם מגיעים בסופו של דבר.

אז בהשוואה על נייר, קשה להכחיש את היתרונות הברורים שאתה יכול להפיק מ- PCIe SSD מאשר את הגרסה הקלאסית של SATA. אבל איזה סוג של יישומים בעולם האמיתי יש להם בעצם עבור הצרכן הממוצע?

מחיר פרימיום

לרוע המזל, בינתיים, כל הכוח הזה לא ממש זול.

קשורים: שדרוג ל- SSD הוא רעיון נהדר, אך כוננים קשיחים מסתובבים עדיין טובים יותר לאחסון נתונים (לעת עתה)

כאשר עמדנו בשני דגמי סמסונג זה מול זה, גילינו כי בעוד ש- 500GB 850 Evo SATA SSD מבית סמסונג יניב אתכם בסביבות 170 $ בדלפק הקופה, דגם ה- PCIe של החברה, 950 Pro M, כמעט מכפיל את המחיר במחיר של 330 דולר. הסיפור הוא זהה בכל הלוחות, מה שאומר שאם אין לך יישום שרת ספציפי או משחק שיכול לנצל את כל היתרונות המהירים שמציעים כונני PCIe, זה יכול להיות קשה להצדיק את עלות הבעלות.

בעוד שכונני SSD של PCIe מתאימים באופן טבעי ליישומי ארגונים ושרתים, לעת עתה הם עדיין מעט יתר על המידה על מה שסבתא תצטרך להתקין במכונה שלה. אלא אם כן אתה מעביר ג'יגה על גבי ג'יגה קבצים מדי יום במצב שבו כל שנייה נחשבת, גרסאות ה- SATA III SSD צריכות להיות מהירות מספיק בכדי להתמודד כמעט עם כל עבודה שתוכל לזרוק בדרכן.

הוסף זאת לשיקול כי רוב לוחות האם יגיעו רק עם מספר מצומצם של חריצי PCIe זמינים, כאשר כמה מהם עשויים להילקח או להיחסם לחלוטין על ידי כרטיס גרפי בשרני במיוחד, או שניים מחוברים יחד במערך SLI. כאשר השטח מוגבל, עליכם להחליט מה מתאים לכם: יותר מהירות באחסון שלכם, או יותר כוח במחלקת הגרפיקה.

למרות שעשויים לחלוף מספר שנים בלבד עד שכולנו נסתכל אחורה על חיבורי SATA III באותה צורה בה אנו מבצעים כבלי סרט IDE שהגיעו לפני כן, כרגע כונני PCIe SSD הם עדיין מוצר שוליים למספר נבחר מאוד של משתמשים. אם אתה גיימר שדורש להפיק את המרב מהמערכת שלהם, הפעל מספר שרתים שדורשים גיבויים מרובים ביום, או סתם מישהו שאוהב לזרוק קבצים במחשב כדי לראות כמה מהר הם מעתיקים מכונן אחד למשנהו. ; SSD של PCIe עשוי להיראות כהשקעה ראויה.

עם זאת, אם אתה משתמש במחשבך רק לפעילויות גלישה קלות או לעבודה יומיומית, כמות המהירות שמציע SSD מבוסס SATA אמורה להתמודד עם הצרכים שלך - וכל זאת במחצית מהעלות הכוללת.

נקודות זכות תמונה: קרן ויקימדיה, אינטל, EVGA, סמסונג