מהו MU-MIMO, והאם אני צריך את זה על הנתב שלי?

יותר ויותר, האינטרנט הופך להיות מרכזי בכל מה שאנחנו עושים בבית. צפייה בסרטים, משחקי וידאו ווידאו צ'אט עם המשפחה דורשת גישה מתמדת. אך עם כל כך הרבה רוחב פס נוסף הדרוש לדחיפת נתונים למחשבים הניידים האלחוטיים, למחשבים השולחניים, למכשירי הזרם ולטלוויזיות חכמות, האם הנתבים של ימינו יוכלו להתמודד עם הדרישות של המחר?

היכנסו לטכנולוגיית MU-MIMO, תכונה חדשה שהנתבים שלנו שעומדים בקרוב להיות מסים יתר על המידה יצטרכו לחלק את רוחב הפס באופן שווה בין המכשירים שלכם. אבל האם MU-MIMO שווה כרגע את העלות? האם ביתך יכול בכלל לנצל את כל מה שיש לו להציע?

מהו MU-MIMO?

"MIMO" מייצג "רב כניסה, פלט מרובה", והוא מתייחס לאופן שבו רוחב הפס מתפרק על ידי נתב ודוחף אותו למכשירים בודדים. רוב הנתבים המודרניים משתמשים ב- "SU-MIMO", או "משתמש יחיד, כניסה מרובה, פלט מרובה". עם נתבים אלה, רק מכשיר אחד יכול לקבל נתונים בכל זמן נתון. המשמעות היא שאם יש לך אדם אחד שצופה בנטפליקס ואחר צופה ב- Youtube, אם היית מתחיל את שני הזרמים האלה באותו זמן בדיוק, מכשיר אחד יקבל עדיפות ואילו השני היה צריך לחכות עד שהראשון יאגר כמה פיסות נתונים. לעצמו.

בדרך כלל לא תבחין בהאטה. למרות שנתבי SU-MIMO יכולים לפתוח רק זרם אחד בכל פעם, הם עושים זאת ברצף מהיר מאוד, שלעין בלתי מזוינת נראה כמו זרם נתונים מוצק. כדי לשאול אנלוגיה, חשוב על זה כמו מתקן פז שנקשר לקרוסלה: כל מי שעומד סביב המעגל בסופו של דבר יקבל חתיכת ממתק, אך הקרוסלה עדיין צריכה לבצע סיבוב מלא אחד לפני שכל חברי הרשת יהיו מרוצה.

לעומת זאת, נתבי "MU-MIMO" ("משתמש מרובה, כניסה מרובה, פלט מרובה") מסוגלים לפרק את רוחב הפס הזה לזרמים נפרדים ונפרדים שכל אחד מהם חולק את החיבור באופן שווה, לא משנה היישום. נתבי MU-MIMO מגיעים בשלושה טעמים: 2 × 2, 3 × 3 ו- 4 × 4, המתייחס למספר הזרמים שהם יכולים ליצור עבור כל מכשיר בביתכם. בדרך זו, קרוסלת MU-MIMO יכולה לשלוח את פז בו זמנית לארבעה כיוונים בו זמנית. מבלי להיות טכני מדי, זה כמו שכל מכשיר מקבל נתב "פרטי" משלו, עד ארבעה בסך הכל בעומסי MU-MIMO של 4 × 4.

היתרון העיקרי כאן הוא שבמקום שכל זרם יופרע מעת לעת (אם כי מאוד, בקצרה מאוד) בזמן שלוקח לקרוסלה להסתובב פעם אחת, נתב MU-MIMO יכול לשמור על האות קבוע בארבעת המכשירים הללו, והוגן הפץ את רוחב הפס לכל אחד מבלי לפגוע במהירות של אף אחד מהאחרים בו זמנית.

החסרונות של MU-MIMO

כל זה נשמע נהדר, נכון? זהו, אך כמו ברוב התכונות הקשורות לרשת, יש חסרון אחד גדול: כדי ש- MU-MIMO יעבוד בפועל, גם הנתב וגם ההתקן המקבל צריכים להיות בעלי תאימות מלאה של MU-MIMO כדי לתקשר אחד עם השני.

נכון לעכשיו, נתבי MU-MIMO מסוגלים לשדר רק דרך הפרוטוקול האלחוטי החדש 802.11ac, אות שמכשירים רבים עדיין לא עודכנו לפענוח. אפילו פחות מכשירים אכן כוללים MU-MIMO. נכון לכתיבת שורות אלה, ישנם רק כמה מחשבים ניידים שיש להם מקלטים אלחוטיים מוכנים ל- MU-MIMO, ומספר מובחר של טלפונים חכמים וטאבלטים שמגיעים עם שבב Wi-Fi שיודע מה לעשות עם זרם MU-MIMO (כמו Microsoft Lumia 950).

כלומר, גם אם תפיל את המטבע הנוסף על נתב עם יכולת MU-MIMO (בדרך כלל כ- $ 50 יותר, תלוי בדגם), סביר להניח שיעברו מספר שנים עד שכל מכשיר בביתך יוכל להשתמש בתכונה. כמתוכנן. כן, אתה יכול לקנות דונגל USB אלחוטי תואם MU-MIMO למחשבים שולחניים או מחשבים ניידים, אבל הם לא מעט יקרים יותר ממקלטי SU-MIMO רגילים, מה שיכול למנוע ממשתמשים מסוימים לצלול.

כמו כן, יש בעיה של מקסימום הזרמים הזמינים שלך. נכון לעכשיו MU-MIMO יוצא בארבעה זרמים, מה שאומר שאם תוסיף מכשיר חמישי לרשת, הוא יצטרך לשתף זרם עם מכשיר אחר באותו אופן שהנתב של SU-MIMO היה, אשר סוג של תבוסה על מַטָרָה.

קשורים: מה הם נתבים כפול-פס ותלת-להקה?

אחרון, יש את העובדה שאותות שידור MU-MIMO עובדים על בסיס כיוון, וניתן לפצל אותם רק כאשר המכשירים נמצאים במיקומים שונים ברחבי הבית. לדוגמא: אם אתה משדר סרט לסלון בטלוויזיה והילדים שלך מחברים את ה- Nintendo 3DS שלהם על הספה רק כמה מטרים משם, כברירת מחדל שני המכשירים ייאלצו לשתף את אותו זרם. בגלל האופן שבו זרימת MU-MIMO עובדת, כרגע אין פיתרון לכך, כלומר אם אתה גר בדירה קטנה או עושה את רוב הגלישה שלך מאותו החדר, MU-MIMO לא יספק יתרונות נוספים על SU -מימו.

האם אני צריך את זה על הנתב שלי?

אם יש לך ארבעה או פחות מכשירים תואמי MU-MIMO המתחברים בו זמנית מקצוות מנוגדים של הבית, נתב MU-MIMO יכול להיות בחירה טובה עבורך.

לדוגמה, אם יש לך גיימר הארדקור בחדר אחד שחולק קשר עם מישהו אחר שמנסה לצפות בזרם 4K של נטפליקס בחדר אחר, MU-MIMO יכול להיות שווה את זה בטווח הארוך. כמובן, זה יהיה הגיוני רק אם גם למכשיר הסטרימינג וגם למחשב הנייד יש אפשרות לפענח אות MU-MIMO.

עם זאת, אם אתה עדיין נמצא ב- DSL ואין לך אפילו רוחב פס גדול כל כך מלכתחילה, שום נתב (MU-MIMO או אחרת) לא יוכל להגדיל את מהירות ההורדה / ההעלאה הבסיסית שתקבל מהמקום שלך. ספק שירותי אינטרנט. MU-MIMO הוא פשוט כלי לניהול רוחב פס, כזה שעובד רק בפרמטרים של המהירות שאתה כבר מקבל מהשקע שיוצא מהקיר.

לעת עתה, MU-MIMO יהיה כנראה שמור למשקי בית עמוסים עם מכשירים הדורשים רוחב פס אינדיבידואלי רב, ועושים זאת בחדרים נפרדים. אחרת, העלות המוגברת של הטכנולוגיה החדשה יותר תהיה אוסרת על הקונה הסטנדרטי עד שדפוסי שימוש מסוג זה הופכים נפוצים יותר ויצרני הנתבים יכולים להוריד את המחיר.

אולי אין הרבה מכשירים שיכולים לנצל את זה עדיין, אבל זה לא אומר הנתבים של MU-MIMO לא שווים מבט. לא, הם לא באמת פותרים בעיות עבור משתמשי הרשת של ימינו, ועדיין אין שום אינדיקציה לכך שפרוטוקול MU-MIMO יראה אימוץ נרחב במכשירי המיינסטרים בכל עת לפני 2017. אבל לכל מי שיכול לנצל את זה (כמו השלושה אנשים שקנו Lumia 950), זה עדיין תכונה מוצקה שיכולה להגן על עתיד ביתך לצרכי רוחב הפס של המחר.

נקודות זכות תמונה: Netgear, TP-Link, Microsoft,