מה זה Leetspeak, וכיצד משתמשים בו?

האינטרנט מלא במילים מוזרות כמו "1337" ו- "hax0r." אלה צורות של leetspeak, דרך הקלדה סגנונית שקיימת מאז שנות ה -80. אבל מדוע הומצא leetspeak, ואיך משתמשים בו?

מילים באנגלית מאויתות עם מספרים וסמלים

Leetspeak היא תופעה אינטרנטית שקדמה לאינטרנט. זהו סגנון הקלדה המחליף אותיות באנגלית עם מספרים או סמלים דומים למראה, וקשורים זה לזה לתרבות פריצה ומשחקים מוקדמים.

כנראה נתקלת בכמה מהדוגמאות הנפוצות יותר של leetspeak, כמו 1337 (leet), n00b (noob או newbie) ו- hax0r (האקר). אבל אלה רק הצורות הבסיסיות ביותר של leetspeak. Leetspeak מתקדם לעתים קרובות משמיט כל תו באנגלית, והוא יכול להיראות קצת כך: | D | _3453 | - | 3 | _ | D / \\ / \\ 3.

Leetspeak הוא בן כמעט ארבעים, וזה לא רלוונטי לשיחה או לתרבות מודרנית באינטרנט. השימוש ב- leetspeak כיום הוא כמו לומר "אחי" בקולו של היפי, ורוב האנשים מקפידים על leetspeak בסיסי וקריא כדי להימנע מבלבול בין אנשים (או להיראות כמו דורק).

מהיכן לייטספיק?

בתחילת שנות השמונים (לפני השקת הרשת העולמית), משתמשי מחשב התחברו באמצעות מערכות לוח מודעות (BBS). BBS אלה היו דומים לאתרים מודרניים, וחובבי מחשבים הפעילו אותם בדרך כלל בבתיהם.

BBSes מתמקדים בדרך כלל בנושא או תחביב שנבחר על ידי מפעיל המערכת. אז זה רק טבעי שחלק מה- BBS התמקדו בפעילויות לא חוקיות, כמו שיתוף קבצים וצורות פריצה מוקדמות. לפעמים הם נקראו לוחות עלית (או לוחות leet), והם הולידו תת-תרבות מחשבים "עלית".

כאן נכנס leetspeak. משתמשי BBS עלית המציאו את leetspeak כמעין צופן. בלוחות ציבוריים וצ'אטים שימש leetspeak כדי לדבר על נושאים מזויפים אשר מנוגדים לכללים. זה שימש גם כדי לעקוף את תוכניות הצנזורה האוטומטיות שרצו ברוב ה- BBSes הציבוריים (BBS עשוי לצנזר כל אזכור של "פורנו", אך הוא לא ישים לב ל"פרנו ").

Leetspeak שימש גם לזיהוי חנונים ממוחשבים מובחרים אחרים, והוא שימש בתהליך ההרשמה עבור קבוצות עילית מסוימות (כדי לחסל את מי שלא היה hax0r). השימוש ב- leetspeak כצופן המשיך בשנות ה -90, שם שימש ככרטיס ביקור על ידי פולחן הפרה המתה.

זה לא אומר שצריך לקחת את leetspeak ברצינות, אבל זה שימש מטרה לזמן מה. מטרה זו (צופן) החלה להישחק בשנות ה -90, ו leetspeak התגלגל לבדיחה מוזרה. יש אנשים שהשתמשו בו כדי ללעוג לילדים ברשת, בעוד שאנשים אחרים השתמשו בו כדי ללעוג לתת-תרבויות אינטרנט חנוניות. כיום, leetspeak הוא בעצם המקבילה האינטרנטית לדבר בקול הגולש.

כיצד להשתמש ב- Leetspeak (אלוהים, אתה באמת רוצה?)

אוי, אתה באמת רוצה להשתמש ב- leetspeak? בסדר, משיכות שונות.

Leetspeak הוא פעולה של החלפת תווים אלפביתיים במספרים וסמלים דומים למראה (leet נראה דומה ל- 1337 או l33t וכו '). בעבר, זה היה אמור להיות כמעט בלתי קריא, ולעתים קרובות הוא כלל המון סמלים מזיקים (| _! | <3 7 | - |! 5) שהם כאב לקרוא או להקליד. אבל עכשיו זה משמש כבדיחה, אז כדאי לך לנסות להפוך את ה- leetspeak שלך לקריא ככל האפשר.

Leetspeak קריא הוא לעתים קרובות רק שילוב של אותיות ומספרים (ללא סמלים מוזרים). כאשר אתה רוצה להשתמש ב- leetspeak, פשוט החלף חלק מהאותיות במילים שלך במספרים (כמו 3 במקום E). אתה יכול אפילו לזרוק כמה מילים קלאסיות, כמו hax0r, pr0n או z0mg.

אם אתה רוצה לקחת את הדברים צעד קדימה (או להשקיע פחות זמן בכתיבת l33t sp34k בסיסי), פשוט השתמש בכלי Universal Leet Converter. זה כמו Google Translate עבור leetspeak, וזה פחות נטל נפשי מאשר להקליד דברים ידנית.