מהו מיקרופון XLR ולמה שארצה אחד כזה?

לאחרונה הכריזה יצרנית המיקרופונים Blue על מיקרופון סטודיו מקצועי של $ 100, ה- Ember. אז התעוררה השאלה: מהו הדבר הזה ב- XLR, ואיך אני משתמש בו? בואו נדבר על מה זה XLR ומדוע כדאי לכם להשתמש בו בסטודיו שלכם.

XLR הוא אודיו פרו. זה מה שכל אולפני ההקלטה והרדיו משתמשים בו, וזה מה שתראו הופעות חיות משתמשות על הבמה. הסיבה לכך היא שכבלי XLR נושאים שמע מאוזן, החיוני להשגת צליל נקי.

מה זה XLR?

ראשית הדברים הראשונים - בואו נגדיר מה פירוש ה- XLR. זה קיצור די פשוט ל- X Connector, L ocking Connector, R ubber Boot. החלק "מגף הגומי" של המחבר אינו תמיד חלק מהמשוואה בימינו, מכיוון שהוא כבר לא נחוץ. למרות השינוי העיצובי הקל, השם נשאר על כנו.

כרגע קיימות מספר גרסאות שונות של כבלים XLR זמינים עם מגוון פינים נוספים (XLR3 - XLR7), אך מה שאנחנו מדברים כאן הוא ה- XLR3 או סגנון הכבל בעל שלושה פינים. זהו ללא ספק סוג הכבלים הנפוץ ביותר.

בקיצור, XLR הוא הסטנדרט עבור כניסות שמע באיכות גבוהה, כמו מיקרופונים. הסיבה לכך היא שהם שולחים אות מאוזן שמבודד רעש. זה פשוט סוג טוב יותר של מחברים לאותו סוג יישום, אבל הוא גם כל כך חזק שהוא לא בהכרח משהו שהצרכן הממוצע צריך  לחשוב עליו באמת אלא אם כן לצורך הקלטת אודיו באיכות גבוהה.

מלבד מיקרופון XLR וכבל XLR, תזדקק לאיזה ממשק שמע או מערבל כדי שהמחשב שלך יוכל לראות את המיקרופון. ניתן למצוא ממשק שמע הגון במחיר נמוך של 40-50 דולר, אך יחידות נחמדות יכולות להגיע להרבה יותר. חובב ממוצע כנראה ירצה לבזבז אי שם בטווח של 150-200 דולר לממשק טוב - משהו כמו Focusrite Scarlett 2i2 הוא מקום טוב להתחיל בו, למשל.

אם אתה מתכנן לבצע הקלטה ביתית, תזדקק גם ל- DAW - תחנת עבודה דיגיטלית לאודיו - כדי ללכוד את ההקלטה שלך. אתה יכול להשתמש במשהו בחינם כמו Audacity, אם כי ישנן גם אפשרויות מצוינות שם שלא עולות הרבה, כמו Reaper. אתה יכול לקרוא את התמונות שלנו לקבלת DAW הטוב ביותר כאן.

הצד הטכני של מה שהופך את ה- XLR לכל כך הרבה יותר טוב מכניסות שמע אחרות הוא, ובכן, די טכני. המשך לקרוא על כל הפרטים העסיסיים.

חוק האיזון

אם אי פעם החלפת את הסוללות בפנס שלך, בטח שמת לב שיש לצד הפלוס (+) ומינוס (-). כאשר אתה מחבר רק צד אחד של הסוללה לנורת הפנס שלך, שום דבר לא קורה. אתה זקוק לחיבורים החיוביים והשליליים גם יחד כדי להדליק את הנורה. זהו מעגל חשמלי. על האלקטרונים לעשות לולאה שלמה מהקוטב השלילי של הסוללה, דרך החוט, דרך האור, ובחזרה לסוללה. שמע אינו שונה: אתה זקוק לצדדים החיוביים והשליליים של אות שמע כדי שהכל יקרה. מיקרופון דוחף אלקטרונים לצד אחד של הכבל, האלקטרונים מועברים למגבר ואז חזרה לצד השני של המיקרופון.

הבעיה היא שרוב מערכות השמע מתייחסות למעגל כאילו יש רק חוט אחד, בדרך כלל המוליך המרכזי בפיסת כבל קואקסיאלי, והן רק משלבות את החוט השני עם כל האלקטרוניקה האחרת במערכת. זה יוצר הזדמנות למספר סוגים שונים של רעש להיכנס לשרשרת אותות שמע:

  • רעש לולאה קרקעית:  בנסיון של 35 שנה עם מערכות שמע ווידאו פרו, זה הנושא הנפוץ והמעצבן ביותר, במיוחד כאשר מעורבים מחשבים. בעיקר, תוכלו לשמוע זאת כזמזום נמוך, אם כי זה יכול להתבטא גם כצלילי זמזום סטטיים או לא סדירים. לולאות קרקע מתרחשות כאשר האודיו לוקח שני מסלולים שונים כדי להגיע למגבר: נתיב אחד דרך כבל השמע שלך ונתיב שני דרך חיווט הבניין שלך.
  • EMI ו- RFI : רובוטריקים, מנועים ואלקטרוניקה בתדרים גבוהים יכולים ליצור שדות מגנטיים המביאים זרם בחוטי השמע שלך. זה יוצר זמזום, זמזום ויכול אפילו לשאת אותות רדיו נשמעים אם אתה ממוקם קרוב מדי למשדר AM.
  • Crosstalk : זה קורה כאשר אות אחד באותה מערכת עובר לאחר.

איך מתקנים את זה? הפיתרון נראה די ברור בדיעבד: אתה מבודד את שני החוטים בשרשרת האות כך שהחצי החיובי והשלילי של האות מובל בנפרד מכל דבר אחר. היתרון העיקרי של אות שמע מאוזן (כשנעשה נכון) הוא שאות השמע לעולם אינו נוגע במישור הקרקע של המגברים או מכשירים אחרים במערכת. כך שאין הזדמנות לצלול או לולאות קרקע.

לדוגמא, אני עובד עם להקה חיה, ולפני כמה שבועות הייתה לנו בעיה עם "רצועת הקליק" שנוצרה על ידי ציוד המוזיקה שאחד המבצעים השתמשו בהם על הבמה. השמע ממסלול הקליק דלף אל היציאות האחרות בממשק השמע שלו, וכך יכולת לשמוע "צפצוף צפצוף" במערכת הרשות. היה שקט, אבל שם. ניתקנו את כבלי השמע הלא מאוזנים שבהם השתמשנו והעברנו אותו לכבלי XLR מאוזנים. הבעיה נעלמה.

היתרון הנוסף הוא דחיית רעש. EMI ו- RFI עובדים מכיוון ששדה מגנטי נע או משתנה יוצר מתח על חוט. באותות לא מאוזנים, השדה המגנטי יוצר מתח בצד החיובי של האות, אך לא השלילי (או אולי להפך.) בכבל מאוזן, החוטים נמצאים זה ליד זה, וכך שדה מגנטי. יוצר את אותו האות משני הצדדים.

בצד השולח, מכשיר XLR יוצר עותק שני של האודיו והופך אותו. בצד הקולט של האות, העותק ההפוך של האות  מתמצה בחזרה לעותק המקורי של האות. ובדיוק כמו במתמטיקה, שם -2 + 2 = 0, אות שמע מאוזן  דוחה רעש  ממקורות חיצוניים.

לבסוף, ההזדמנויות שלך לשליחת פחת מצטמצמות משמעותית כאשר האותות אינם חולקים מישור קרקעי. ציוד יוקרתי המשתמש בשרשרת שמע מאוזנת באופן פנימי אין כמעט שום שיחת מעבר.

שימוש זה לשימוש

אז איך תוכלו להוציא את כל זה לשימוש מעשי? מה זה טוב?

אם אתה מסתכל על Ember, ייתכן שאתה חושב להזרים ל- Twitch, להקליט פודקאסט או קצת מוזיקה. בשני המקרים, תוכלו לחבר את ה- Ember לקונסולת ערבוב USB (כמו ה- Mackie Pro FX8) ולהשתמש במיקסר כמגבר למיקרופון ולממשק שמע USB. אתה יכול גם להוסיף מיקרופון נוסף עבור הכוכב המשותף שלך באינטרנט ולחבר ציוד אחר - אולי כלי נגינה, מחשב אחר שמריץ סקייפ או דיסקורד, או סתם הסמארטפון שלך.

הדבר העיקרי שיש לזכור הוא שאתה זקוק למיקסר או ממשק שמע הכולל כוח פנטום (זה מצוין לעיתים קרובות על ידי מתג שאומר + 48V). מכיוון שהמיקרופון זקוק לחשמל כדי לעבוד, אתה זקוק למשהו שיכול לייצר את הכוח הזה. זו אחת הסיבות שמיקסר הוא בחירה טובה עבור ממשק שמע מכיוון שהוא משלב כוח פנטום שם ביחידה. למגברי קדם-מיקרופון מתקדמים עשויים להיות גם כוח פנטום, ובממשקי שמע למחשב XLR מסוימים יש ספקי כוח פנטום מובנים.

אפשרויות אחרות

לבסוף, ישנן אפשרויות אחרות לשליחת שמע מאוזן מלבד תקעי XLR.

תקעי טלפון TRS יכולים גם לשאת אותות מאוזנים. כבלים עם תקעים לטלפון משמשים לעתים קרובות בציוד שמע פרו לחיבור מערבלים ומגברים, כמו גם לחיבור ציוד אפקטים חיצוניים, כמו מעבדי ריוורב, אקולייזרים, מדחסים ומקליטי שמע. התקע אמנם נראה זהה (והוא אותו חלק) כמו התקעים המשמשים באוזניות איכותיות, אך הטבעת משמשת לצד השלילי של אות השמע.

אתה יכול גם לקבל חלק מהיתרונות של כבל שמע מאוזן עם מכשיר שנקרא בידוד לולאה קרקעית. זה בדרך כלל נראה כמו קופסה קטנה עם שני זוגות שקעי RCA, או לפעמים תקעים לאוזניות. במבודדי לולאת האדמה יש שנאי שמע 1: 1, השובר לולאות קרקע. אם אתה מחבר מחשב למיקסר או לתיבת כבלים, כמעט מובטח לך שתקבל רעש לולאת קרקע וזמזום AC. זה כמעט תמיד פותר בעיות רעש אלה. ייתכן אפילו שיש לך בעיה זו ברכב בעת חיבור הטלפון החכם שלך לסטריאו לרכב שלך, כך שמבודד לולאה קרקעית עם תקעי טלפון 3.5 מ"מ הוא עזרה גדולה.

מדוע לא מיקרופון USB?

לבסוף, אתה בטח תוהה מדוע אותו מיקרופון USB אמין אינו מספיק טוב.

למעשה, זה בסדר גמור כשצריך להקליט רק דבר אחד בכל פעם. יש לי מיקרופון USB נחמד של שמשון על שולחני לפודקאסטים או לסטרימינג, וזה עובד מצוין. אבל המלכוד עם מיקרופוני USB הוא שאתה לא יכול להשתמש ביותר מאחד בו זמנית. לכל התקני שמע USB יש שעון משלהם להניע את ממירי השמע הדיגיטליים, ואם השעונים הללו ייסנכרנו, תתחיל לקבל פופ או נשירה בהקלטות שלך כאשר התוכנה במחשב מנסה לתקן שגיאות אלה.

זה גם קשה יותר לערבב בצורה כזו מכיוון שאין לך את הכפתורים הפיזיים האלה לעבוד מהם. אז כשאני רוצה לעשות משהו עם יותר מאדם אחד בכל פעם, אני הולך על מערבל שולחן העבודה שלי ומיקרופוני הסטודיו המחוברים שלי XLR.