כיצד לצרוב קובץ ISO לכונן USB בלינוקס

משתמשי לינוקס שרפו באופן מסורתי קבצי ISO ל- DVD או CD, אך למחשבים רבים כבר אין כונני דיסק. יצירת כונן USB הניתן לאתחול הוא פיתרון טוב יותר - הוא יעבוד ברוב המחשבים ויתבצע אתחול, ריצה והתקנה מהירה יותר.

כיצד פועלים כונני USB של לינוקס

כמו תקליטור או DVD חי, כונן USB הניתן לאתחול מאפשר לך להפעיל כמעט כל הפצת לינוקס מבלי להשפיע על המחשב שלך. ניתן להתקין ממנו גם הפצת לינוקס במחשב שלך - אין צורך בכונן CD או DVD. אתה לא יכול פשוט להעתיק או לחלץ את קובץ ה- ISO לכונן ה- USB ולצפות שהוא יעבוד, עם זאת. אמנם לא "צורבים" את קובץ ה- ISO לכונן USB מבחינה טכנית, אך נדרש תהליך מיוחד בכדי לקחת קובץ ISO של לינוקס ולהכין איתו כונן USB הניתן לאתחול.

ישנן שתי דרכים לעשות זאת: חלק מההפצות של לינוקס כוללות כלי יוצר דיסק הפעלה USB גרפי שיעשה את זה בשבילך. אתה יכול גם להשתמש ddבפקודה לעשות זאת ממסוף בכל הפצת לינוקס. בכל שיטה שתבחר, תזדקק לקובץ ה- ISO של הפצת לינוקס.

לדוגמא, לאובונטו לינוקס יש שתי שיטות מובנות ליצירת כונן USB הניתן לאתחול. כונן USB הניתן לאתחול מספק את אותה חוויה למשתמש כמו DVD Live של אובונטו. זה מאפשר לך לנסות את מערכת ההפעלה הפופולרית דמוית יוניקס מבלי לבצע שינויים במחשב. כאשר אתה מוכן להתקין את אובונטו, אתה יכול להשתמש בכונן ה- USB כמדיום ההתקנה.

תזדקק לתמונת ISO של התקנת אובונטו כדי ליצור את כונן ה- USB הניתן לאתחול, לכן וודא שהורדת את גרסת אובונטו בה ברצונך להשתמש.

כדי להיות ברור, כונן USB זה הניתן לאתחול יאותחל לעותק עבודה של אובונטו לינוקס, אך הוא לא ישמור שינויים שתבצע. בכל פעם שתתחיל לאובונטו מכונן USB זה זה יהיה מופע חדש של אובונטו. אם אתה רוצה להיות מסוגל לשמור שינויים ונתונים אתה צריך ליצור כונן USB אתחול עם אחסון מתמשך. זה תהליך מסובך יותר.

פשוט הכניסו את כונן ה- USB המתקבל לכל מחשב והפעלו אותו ממכשיר ה- USB. (בחלק מהמחשבים, ייתכן שיהיה עליך להשבית את האתחול המאובטח, בהתאם להפצת הלינוקס שתבחר.)

בזמן שאנו משתמשים באובונטו כדוגמה כאן, זה יעבוד באופן דומה להפצות לינוקס אחרות.

כיצד ליצור כונן USB אתחול בצורה גרפית

התקנת ברירת המחדל של אובונטו כוללת יישום בשם Startup Disk Creator, בו נשתמש כדי ליצור את כונן ה- USB הניתן לאתחול. אם אתה משתמש בהפצה אחרת של לינוקס, היא עשויה לכלול כלי עזר דומה. עיין בתיעוד של הפצת לינוקס שלך - תוכל לחפש אותו באופן מקוון - לקבלת מידע נוסף.

עבור משתמשי Windows, אנו ממליצים על Rufus ליצירת כונן USB חי בדרך הקלה.

אזהרה : פעולה זו תמחק את התוכן של כונן ה- USB היעד. כדי להבטיח שלא בטעות כותבים לכונן ה- USB הלא נכון, אנו ממליצים להסיר כל כונני USB מחוברים אחרים לפני שתמשיך.

עבור אובונטו, כל כונן USB בנפח 4 GB ומעלה צריך להיות בסדר. אם ה- ISO שבחרת ב- Linux גדול מזה - רובם לא - יתכן שתזדקק לכונן USB גדול יותר.

כאשר אתה בטוח שכונן ה- USB הנכון הוא היחיד המחובר למחשב שלך, הפעל את Start Disk Disk Creator. לשם כך, לחץ על מקש Super (זה מקש Windows ברוב המקלדות) והקלד "דיסק אתחול". סמל יוצר דיסק ההפעלה יופיע. לחץ על הסמל שלו או לחץ על Enter.

החלון הראשי של יוצר דיסק האתחול יופיע. התקן ה- USB יודגש בחלונית התחתונה.

לחץ על כפתור "אחר". תופיע תיבת דו-שיח רגילה לפתיחת קבצים. דפדף למיקום קובץ ה- Ubuntu ISO שלך, הדגש אותו ולחץ על כפתור "פתח".

החלון הראשי של יוצר דיסק האתחול אמור להידמות כעת לצילום המסך למטה. צריכה להיות תמונת ISO מודגשת בחלונית העליונה וכונן USB מודגש בחלונית התחתונה.

וודא לעצמך שתמונת ה- ISO וכונן ה- USB נכונים. לחץ על כפתור "צור דיסק הפעלה" כאשר אתה שמח להמשיך.

מופיעה אזהרה שתזכיר לך שכונן ה- USB יימחק לחלוטין. זו ההזדמנות האחרונה שלך לצאת מבלי לבצע שינויים בכונן ה- USB. לחץ על כפתור "כן" כדי ליצור את כונן ה- USB הניתן לאתחול.

סרגל התקדמות מראה לך עד כמה תהליך היצירה קרוב להשלמה.

מופיעה הודעת אישור שתיידע אותך מתי היצירה של כונן ה- USB הניתן לאתחול הסתיימה לחלוטין. במחשב בו השתמשנו למאמר זה, התהליך ארך כחמש דקות.

לחץ על כפתור "צא". כעת באפשרותך להפעיל מחדש את המחשב ולאתחל אותו מכונן ה- USB או לנתק את כונן ה- USB, לקחת אותו למחשב אחר ולאתחל אותו שם.

כיצד ליצור כונן USB אתחול עם dd

הכלי בו נשתמש כדי ליצור את הכונן הניתן לאתחול משורת הפקודה הוא ddהפקודה.

אזהרה : יש להשתמש בזהירות רבה בפקודה זו. ddיעשה בדיוק את מה שאתה אומר לו, ברגע שאתה אומר את זה. אין שאלות "האם אתה בטוח" או סיכויים לגיבוי. ddפשוט קדימה ומבצע את ההוראות שנתת לו. אז אנחנו צריכים להיות זהירים מאוד שמה שאנחנו אומרים לו לעשות הוא בהחלט מה שאנחנו רוצים שיעשה.

עלינו לדעת לאיזה מכשיר משויך כונן ה- USB שלך. כך אתה יודע בוודאות לאיזה זהות מכשיר להעביר ddבשורת הפקודה.

בחלון מסוף הקלד את הפקודה הבאה. lsblkהפקודה מפרטת את מכשירי לחסום במחשב. לכל כונן מכשיר חסימה המשויך אליו.

lsblk

הפלט מ- lsblkיראה את הכוננים המחוברים כעת למחשב שלך. יש כונן קשיח פנימי אחד המכונה שנקראת sdaויש מחיצה אחת שנקראת sda1.

חבר את כונן ה- USB שלך והשתמש lsblkבפקודה פעם נוספת. תפוקת lsblkהרצון השתנתה. כונן ה- USB יופיע כעת בפלט.

יש ערך חדש ברשימה, שנקרא sdbויש עליו שתי מחיצות. מחיצה אחת נקראת sdb1 והיא בגודל של 1 KB. המחיצה השנייה נקראת sdb5וגודל 14.6 ג'יגה.

זה כונן ה- USB שלנו. המזהה שאנו צריכים להשתמש בו הוא המייצג את הכונן, ולא אחת מהמחיצות. בדוגמה שלנו זהו  sdb. לא משנה איך זה נקרא במחשב, המכשיר שהיה לא בבית הקודם lsblkהרישום חייב  להיות כונן USB.

הפקודה שאליה אנו הולכים ddהיא כדלקמן:

sudo dd bs = 4M if = הורדות / ubuntu-19.04-desktop-amd64.iso of = / dev / sdb conv = fdatasync 

בואו נשבר את זה.

  • sudo : אתה צריך להיות משתמש-על כדי להוציא ddפקודות. תתבקש להזין את הסיסמה שלך.
  • dd : שם הפקודה בה אנו משתמשים.
  • bs = 4M : האפשרות -bs(blockize) מגדירה את הגודל של כל נתח שנקרא מקובץ הקלט ונכתב למכשיר הפלט. 4 מגה-בייט היא בחירה טובה מכיוון שהוא נותן תפוקה ראויה וזה מכפיל מדויק של 4 קילו-בייט, שהוא גודל הקובץ של מערכת הקבצים ext4. זה נותן קצב קריאה וכתיבה יעיל.
  • if = הורדות / ubuntu-19.04-desktop-amd64.iso : האפשרות -if(קובץ קלט) מחייבת את הנתיב ואת השם של תמונת ה- ISO ISO שבה אתה משתמש כקובץ הקלט.
  • of = / dev / sdb : -of(קובץ הפלט) הוא הפרמטר הקריטי. יש לספק את זה עם ההתקן המייצג את כונן ה- USB שלך. זה הערך שזיהינו באמצעות lsblkהפקודה בעבר. בדוגמה שלנו זה sdb, אז אנחנו משתמשים  /dev/sdb. לכונן ה- USB שלך עשוי להיות מזהה אחר. הקפד לספק את המזהה הנכון.
  • conv = fdatasync : convהפרמטר מכתיב כיצד ddממיר את קובץ הקלט כפי שהוא כתוב למכשיר הפלט. dd משתמש במטמון דיסק ליבה כאשר הוא כותב לכונן ה- USB. fdatasyncמשנה להבטיח את הכתיבה מאגרים נשטפים כראוי לחלוטין לפני תהליך היצירה מסומן כמי סיים.

אין משוב חזותי ddכלל מכיוון שמתקדמת היצירה מתרחשת. זה הולך לעבוד ולא מדווח על שום דבר עד שהוא נגמר.

עדכון : בגרסאות האחרונות dd יש כעת status=progressאפשרות המספקת עדכונים על התהליך פעם בשנייה. לדוגמה, תוכל להפעיל את הפקודה במקום זאת כדי לראות את הסטטוס:

sudo dd bs = 4M if = הורדות / ubuntu-19.04-desktop-amd64.iso of = / dev / sdb conv = fdatasync status = progerss

כאשר נוצר כונן ה- USB הניתן לאתחול ddמדווח על כמות הנתונים שנכתבה לכונן ה- USB, הזמן שחלף בשניות וקצב העברת הנתונים הממוצע.

אתה יכול לבדוק את כונן ה- USB הניתן לאתחול עובד על ידי אתחול מחדש של המחשב והאתחול מכונן ה- USB, או שאתה יכול לנסות לבצע אתחול ממנו במחשב אחר.

כעת יש לך עותק עבודה נייד של אובונטו או הפצה אחרת של לינוקס לבחירתך. זה יהיה בתולי בכל פעם שתאתחל אותו, ותוכל לאתחל אותו כמעט בכל מחשב שתרצה.