מה שאתה צריך לדעת על יצירת גיבויים של תמונת מערכת

תמונות מערכת הן גיבויים מלאים לכל מה שנמצא בכונן הקשיח של המחשב האישי או במחיצה אחת. הם מאפשרים לך לצלם תמונה של כל הכונן, קבצי המערכת וכל זה.

ל- Windows, Linux ו- Mac OS X יש דרכים משולבות ליצירת גיבויים של תמונת מערכת. יש לפעמים סיבות טובות לעשות זאת, אך הן לא אמורות להיות אסטרטגיית הגיבוי הרגילה שלך.

מהי תמונת מערכת?

קשורים: 8 כלי גיבוי מוסברים עבור Windows 7 ו- 8

תמונת מערכת היא קובץ - או קבוצה של קבצים - שמכיל הכל בכונן הקשיח של המחשב האישי, או רק ממחיצה אחת. תוכנית הדמיה של המערכת מסתכלת על הכונן הקשיח, ומעתיקה את הכל לאט לאט. לאחר מכן יש לך תמונת מערכת מלאה שתוכל להעתיק בחזרה לכונן כדי לשחזר את מצב המערכת.

תמונת המערכת מכילה תמונת מצב מלאה של כל מה שנמצא בכונן הקשיח של המחשב בכל זמן נתון. לכן, אם יש לכם שטח של 500 ג'יגה בייט בכונן 1 TB, תמונת המערכת תהיה כ 500 GB. חלק מתוכניות תמונת המערכת משתמשות בדחיסה בכדי לכווץ את גודל תמונת המערכת במידת האפשר, אך אינן סומכות על כך שתחסוך מקום רב בדרך זו.

תוכניות תמונה שונות של המערכת משתמשות בסוגים שונים של תמונות מערכת. לקבלת תאימות מרבית, עליך להשתמש באותו כלי בו השתמשת כדי ליצור את תמונת המערכת לשחזורו. Windows עצמה יוצרת תמונות מערכת המכילות מספר קבצים עם סיומות הקבצים .xml ו- .vhd. תמונות מערכת הן רק אחד מכלי הגיבוי הרבים הכלולים ב- Windows.

תמונות מערכת אינן אידיאליות עבור גיבויים רגילים

קשורים: אילו קבצים עליך לגבות במחשב Windows שלך?

תמונות מערכת אינן הדרך האידיאלית ליצור גיבויים רגילים של המחשב והקבצים שלו. תמונות המערכת גדולות מאוד, והן מכילות קבצים שאתה ממש לא צריך. ב- Windows, הם ככל הנראה יכללו עשרות ג'יגה של קבצי מערכת של Windows. אם הכונן הקשיח קורס, אתה תמיד יכול להתקין מחדש את Windows - אינך זקוק לעותקי גיבוי של כל הקבצים הללו. כך גם לגבי קבצי התוכנית. אם הכונן הקשיח קורס, אינך זקוק לתמונה של קבצי התוכנה המותקנים ב- Microsoft Office ו- Photoshop - תוכל פשוט להתקין מחדש תוכניות אלה במערכת Windows חדשה.

גיבויים של תמונת מערכת יתפסו קבצים שתוכלו להוריד מחדש ולהתקין מחדש כמו גם קבצים שלא אכפת לכם מהם. אינך יכול לשלוט במה שיש ולא מגובה - בסופו של דבר תהיה לך תמונה המכילה את כל הדברים בכונן הקשיח.

מכיוון שיש לגבות כל כך הרבה נתונים, לתמונת המערכת ייקח זמן רב יותר מאשר לגיבוי קטן וממוקד יותר. יהיה קשה יותר לייבא על מחשב אחר. אם כל המחשב שלך מת, לא תוכל פשוט לשחזר תמונת מערכת שנוצרה במחשב אחר - התקנת Windows שלך לא תפעל כראוי בחומרה אחרת. בכל מקרה תצטרך להתקין מחדש את Windows.

זה לא חל רק על Windows. מחשבי מקינטוש כוללים דרך משולבת ליצירת תמונות מערכת, ואפל ממליצה לך לשחזר רק קבצי מערכת על אותו מק שבו נוצר הגיבוי.

לגיבויים אופייניים, עליכם פשוט לגבות את הקבצים החשובים לכם בפועל. אם המערכת שלך אי פעם תפעל, תוכל להתקין מחדש את Windows ואת התוכניות שלך ולשחזר את הקבצים האישיים שלך מהגיבוי. השתמש בהיסטוריית הקבצים כדי לעשות זאת ב- Windows 8 או ב- Windows Backup כדי לעשות זאת ב- Windows 7.

מתי עליכם ליצור תמונת מערכת

קשורים: כיצד להעביר את התקנת Windows לכונן מצב מוצק

תמונות מערכת עדיין יכולות להיות שימושיות. לדוגמה, נניח שאתה רוצה לשדרג את הכונן הקשיח של המחשב שלך - אולי אתה משדרג מכונן קשיח מכני איטי יותר לכונן מצב מוצק מהיר. באפשרותך ליצור תמונת מערכת של הכונן הקשיח של המחשב שלך, להחליף את הכונן ל- SSD ואז להחזיר את התמונה הזו ל- SSD. זה יעביר את כל מערכת ההפעלה שלך ל- SSD. כמובן שאם שני הכוננים יכולים להשתלב במחשב שלך בבת אחת, עדיף שתשתמש בתוכנית הדמיה של המערכת כדי להעתיק את תוכן הכונן הקשיח ישירות ל- SSD במקום ליצור גיבוי של תמונת מערכת ואז לשחזר מזה, אשר ייקח זמן כפול.

מנהלי מערכות יכולים להשתמש בתמונות מסוג זה גם, שיכולים להפיץ תמונת מערכת סטנדרטית במחשבים שונים ברחבי הרשת שלהם. ניתן להגדיר שרת או מחשב קריטי למשימה וליצור תמונת מערכת כדי להחזיר את התוכנה למצב ספציפי זה.

אם אתה משתמש ביתי טיפוסי המעוניין לגבות את הקבצים שלך, ככל הנראה אינך צריך ליצור תמונת מערכת.

כיצד ליצור ולשחזר תמונות מערכת

כדי ליצור תמונת מערכת ב- Windows 8.1, פתח את לוח הבקרה, נווט אל מערכת ואבטחה> היסטוריית קבצים ולחץ על הקישור גיבוי תמונת מערכת בפינה השמאלית התחתונה של החלון. ב- Windows 7, פתח את לוח הבקרה, נווט אל מערכת ואבטחה> גיבוי ושחזור ולחץ על האפשרות צור תמונת מערכת.

לאחר מכן תוכל לשחזר תמונות גיבוי אלה באמצעות אפשרויות ההפעלה המתקדמות ב- Windows 8 או באפשרות שחזור המערכת ב- Windows 7. ניתן לגשת אליהן מדיסק התקנה של Windows או מכונן התאוששות.

ב- Mac, אתה יכול להשתמש ב- Time Machine ליצור ולשחזר גיבויים של תמונת מערכת. Time Machine מגבה קבצי מערכת כמו גם קבצים משלך, ואתה יכול לשחזר Mac ממכשיר Time Machine ממצב השחזור. במחשב לינוקס תוכלו להשתמש בכלי השירות dd ברמה נמוכה כדי ליצור עותק מדויק של הכונן ולשחזר אותו אחר כך.

Acronis True Image ו- Norton Ghost הם כלי הדמיית דיסקים פופולריים של צד שלישי שתוכלו להשתמש גם בזה.

במהלך פיתוח Windows 8.1, מיקרוסופט הסירה את האפשרות "גיבוי תמונת מערכת" מממשק המשתמש ואילצה אנשים לגשת אליה מחלון PowerShell. לאחר תלונות נרחבות, מיקרוסופט החזירה אפשרות זו לממשק הגרפי.

המניע של מיקרוסופט היה די ברור כאן - משתמשי מחשב ממוצעים לא צריכים להיות מוסחים על ידי גיבויים של תמונת מערכת, והם צריכים פשוט להשתמש בפתרון גיבוי פשוט כמו היסטוריית קבצים. בסופו של דבר מיקרוסופט החזירה את האפשרות הגרפית לשמח אנשים, וזה בסדר - אבל הם צדקו שרוב משתמשי Windows לא צריכים להשתמש בה.

קרדיט תמונה: פיליפ סטיוארט בפליקר