הסקטורים הרעים הוסברו: מדוע כוננים קשיחים מקבלים מגזרים גרועים ומה אתה יכול לעשות בנידון

מגזר רע בכונן הקשיח הוא פשוט מקבץ זעיר של שטח אחסון - מגזר - של הכונן הקשיח שנראה פגום. המגזר לא יגיב לבקשות קריאה או כתיבה.

מגזרים גרועים יכולים להתרחש גם בכוננים קשיחים מגנטיים מסורתיים וגם בכונני מצב מוצק מודרני. ישנם שני סוגים של מגזרים גרועים - אחד שנובע מנזק פיזי שלא ניתן לתקן, ואחד שנובע משגיאות תוכנה שניתן לתקן.

סוגי מגזרים רעים

ישנם שני סוגים של מגזרים רעים - לרוב מחולקים למגזרים רעים "פיזיים" ו"הגיוניים "או מגזרים רעים" קשים "ו"רכים".

מגזר פיזי - או קשה - רע הוא מקבץ של אחסון בכונן הקשיח שנפגע פיזית. ראש הכונן הקשיח אולי נגע בחלק הזה של הכונן הקשיח ופגע בו, יתכן ואבק נפל על המגזר ההוא והרס אותו, ייתכן שתא זיכרון הבזק של כונן מצב מוצק נשחק, או שהכונן הקשיח היה לו אחר ליקויים או בעיות בלאי שגרמו לפגיעה פיזית במגזר. לא ניתן לתקן סוג זה של מגזר.

מגזר הגיוני - או רך - רע הוא מקבץ של אחסון בכונן הקשיח שנראה כי אינו פועל כראוי. ייתכן שמערכת ההפעלה ניסתה לקרוא נתונים על הכונן הקשיח מהמגזר הזה ומצאה שהקוד לתיקון שגיאות (ECC) אינו תואם את תוכן המגזר, מה שמעיד שמשהו אינו כשורה. אלה עשויים להיות מסומנים כמגזרים רעים, אך ניתן לתקן על ידי החלפת הכונן באפסים - או, בימים ההם, ביצוע פורמט ברמה נמוכה. כלי בדיקת הדיסקים של Windows יכול גם לתקן מגזרים כל כך גרועים.

גורם לסקטורים רעים קשים

ייתכן שהכונן הקשיח נשלח מהמפעל עם מגזרים גרועים. טכניקות ייצור מודרניות אינן מושלמות, ויש מרווח או שגיאה בכל דבר. לכן כונני מצב מוצק נשלחים לעתים קרובות עם כמה חסימות פגומות. אלה מסומנים כפגומים ומוחזרים לחלק מתאי הזיכרון הנוספים של כונן המצב המוצק.

בכונן מצב מוצק, לבוש טבעי יביא בסופו של דבר למגזרים להיות גרועים כפי שהם נכתבים פעמים רבות, והם יופנו מחדש לזיכרון הנוסף - או ה"מתוכנן יתר על המידה "של הכונן. כאשר הזיכרון הנוסף של כונן ה- Solid State נגמר, קיבולת הכונן תתחיל לרדת ככל שהמגזרים יהיו בלתי קריאים.

בכונן קשיח מגנטי מסורתי, מגזרים רעים עלולים להיגרם על ידי נזק פיזי. ייתכן שהכונן הקשיח סבל משגיאת ייצור, יתכן שחיקה טבעית של החלק מהכונן הקשיח נפלה, ייתכן שהכונן הושמט וגרם לראשו של הכונן הקשיח לגעת בפלטה ולפגוע בחלק מהסקטורים, ייתכן שאוויר נכנס האזור האטום של הכונן הקשיח והאבק עלול לפגוע בכונן - ישנם גורמים אפשריים רבים.

גורם למגזרים רכים רעים

מגזרים רעים רכים נגרמים על ידי בעיות תוכנה. לדוגמא, אם המחשב שלך נכבה פתאום בגלל הפסקת חשמל או כבל חשמל משוך, יתכן שהכונן הקשיח נסגר באמצע הכתיבה למגזר. בחלק מהמקרים, מגזרים בכונן הקשיח יכולים להכיל נתונים שאינם תואמים את קוד תיקון השגיאות שלהם - זה יסומן כמגזר רע. נגיפים ותוכנות זדוניות אחרות שמתעסקים עם המחשב שלך עלולים גם לגרום לבעיות מערכת כאלה ולגרום להתפתחות מגזרים רעים.

אובדן נתונים וכשל בכונן הקשיח

המציאות של מגזרים רעים מביאה הביתה עובדה מצמררת - גם אם הכונן הקשיח עובד אחרת כהלכה, ייתכן שמגזר גרוע יפתח וישחית חלק מהנתונים שלך. זו סיבה נוספת מדוע עליכם תמיד לגבות את הנתונים - עותקים מרובים הם הדבר היחיד שימנע מגזרים רעים ובעיות אחרות להרוס את נתוני הכונן הקשיח.

קשורים: כיצד לראות אם הכונן הקשיח שלך מת עם SMART

כאשר המחשב שלך מבחין במגזר רע, הוא מסמן את המגזר הזה כגרוע ומתעלם ממנו בעתיד. המגזר יוקצה מחדש, כך שקורא וכותב למגזר זה ילך למקום אחר. זה יופיע כ- "סקטורים שהוקצו מחדש" בכלי ניתוח SMART של הכונן הקשיח כמו CrystalDiskInfo. עם זאת, אם היו לך נתונים חשובים במגזר זה, הם עלולים ללכת לאיבוד - אולי לפגום בקובץ אחד או יותר.

כמה מגזרים רעים לא מצביעים על כך שכונן קשיח עומד להיכשל - הם יכולים פשוט לקרות. עם זאת, אם הכונן הקשיח שלך מתפתח במהירות מגזרים רעים, זה עשוי להיות סימן לכך שהכונן הקשיח נכשל.

כיצד לבדוק ולתקן מגזרים רעים

קשורים: כיצד לתקן בעיות בכונן הקשיח עם Chkdsk ב- Windows 7, 8 ו- 10

ל- Windows יש כלי מובנה לבדיקת דיסק - המכונה גם chkdsk - שיכול לסרוק את הכוננים הקשיחים שלך למגזרים רעים, לסמן את הקשיחים כלא טובים ולתקן אותם רכים כדי שיהיה שמיש אותם שוב. אם Windows חושב שיש בעיה בדיסק הקשיח - מכיוון שה- "המלוכלך" של הכונן הקשיח מוגדר - הוא יפעיל אוטומטית את הכלי הזה עם הפעלת המחשב. אבל אתה גם חופשי להפעיל את הכלי באופן ידני בכל נקודה.

למערכות הפעלה אחרות, כולל לינוקס ו- OS X, יש גם כלי דיסק מובנים משלהם לאיתור מגזרים רעים.

מגזרים גרועים הם רק מציאות של דיסקים קשיחים, ובדרך כלל אין סיבה להיבהל כשאתה נתקל בכזה. עם זאת, תמיד עליכם לקבל גיבויים של הקבצים החשובים שלכם למקרה שמתחולל מגזר גרוע - והתפתחות מהירה של מגזרים גרועים יכולה בהחלט להציע כישלון כונן קשיח.

קרדיט תמונה: ג'ף קובינה בפליקר, moppet65535 בפליקר